Čistíme zlato doma: efektívne spôsoby

Zlato veľmi často stráca svoj lesk z neustáleho nosenia, čo je dôvod, prečo mnohí ľudia čelia problému, ako čistiť šperky doma. Koniec koncov, ak to urobíte zle, existuje riziko nielen poškriabať povrch výrobku, ale aj úplne ho pokaziť. Preto Vám ponúkame množstvo účinných a čo je najdôležitejšie - sú to osvedčené metódy bezpečného čistenia zlata, ktoré sú uvedené ďalej v článku.

Výrobky z zlata s kameňmi sa ťažšie čistia

.

Soak

Význam tejto metódy je, že zlaté šperky sa umiestnia do špeciálneho vopred pripraveného roztoku a nechajú sa v ňom určitý čas. Najčastejšie sa na čistenie výrobkov z takýchto drahých kovov v domácnosti používajú nižšie kompozície.

Roztok mydla jemne čistí zlato

 • Soľ. Vezmite 75-100 gramov kuchynskej soli a rozpustite ich v 200-250 mililitroch horúcej vriacej vody. Vložte zlaté náušnice, prsteň alebo retiazku do nádoby s roztokom tak, aby úplne pokryl celý výrobok a nechajte ho aspoň 10 hodín. Po uplynutí stanoveného času opláchnite šperky v tečúcej studenej vode a utrite ich mäkkou handričkou.
 • Umývací gél.Táto metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších, pretože v dôsledku vplyvu abrazívnych zmesí a vysokej teploty sa výrobok môže rýchlo vrátiť do pôvodného vzhľadu. Rozpustite v lyžičke koncentrovanejdetergent a dať spolu s dekoráciou variť vo vodnom kúpeli, a potom opláchnite horúci výrobok studenou vodou.

Dokonale čistí gél na zlaté šperky na umývanie riadu

 • Ocot.Vďaka tejto metóde môžete zlatý výrobok čistiť kedykoľvek a v čo najkratšom čase. Je len potrebné naliať 9% octu do nádoby a dať dekoráciu v ňom nie viac ako 30 minút, a potom dôkladne opláchnite vodou.
 • Prací prášok + amoniak.Zmiešajte v jednej nádobe 200 mililitrov vody, lyžičku amoniaku a 25 gramov pracieho prostriedku. Pripravený roztok sa varí a potom sa do neho vloží dekorácia a nechá sa 4 hodiny. Na konci výrobku sa musí dôkladne utrieť čistou handričkou.
 • Fólia + sóda.Vo vopred pripravenej nádobe s kusom fólie položeným na dne nalejte koncentrovaný roztok teplej sódy. Dajte do nej dekoráciu a nechajte 10 až 12 hodín a potom opláchnite pod tečúcou vodou.

 • Cibulová šťava.Trochu podivný, ale veľmi účinný spôsob, ktorým môžete odstrániť veľmi vážne znečistenie. Na tento účel sa produkt spúšťa do nádoby so šťavou alebo cibuľovým pyré po dobu 2-3 hodín, potom sa premyje vodou.
 • Cukor.S touto metódou sa zlaté šperky nemôžu čistiť od ťažkej špiny a čiernosti, ale to pomôže odstrániť mastnotu a prach. Stačí len rozpustiť 25-30 gramov cukru v 200 mililitroch teplej vody a nechať hoprodukt niekoľko hodín.
 • Peroxid vodíka + mydlo.50 ml peroxidu a lyžička tekutého alebo nasekaného mydla na malé kúsky zriedených 200 mililitrov teplej vody. Produkt ponorte do pripraveného roztoku na 20-30 minút, potom dôkladne opláchnite a osušte.

Ak si vyberiete metódu s varom, dajte kúsok látky na dno nádrže

.

Zaujímavé: Aké náušnice sú módne v roku 2019: trendy a fotografie

Dôležité! Ak po namočení nie je znečistenie úplne odstránené zo šperkov alebo zostáva na ťažko dostupných miestach, v tomto prípade môžete použiť zubnú kefku na pomoc.

Aké kovové šperky preferujete?

Zobraziť výsledky

Načítava sa ...

Mechanické čistenie

\ t

S cieľom vyčistiť si vlastné zlaté šperky doma, môžete použiť radikálnejšie metódy. Napríklad mechanické čistenie, ktoré sa dá vykonať doslova s ​​improvizovanými prostriedkami, vám pomôže vrátiť zlato na jeho bývalý lesklý povrch.

 • Zubný prášok.Stará plaketa na zlatých šperkoch pomôže odstrániť cenovo najvýhodnejší zubný prášok, ako aj starú zubnú kefku. Jednoducho ho utrite na znečistený povrch, aby ste ho vyčistili, a potom ho utrite mäkkou handričkou.

Alternatíva k zubnému prášku - pasta

Dôležité! Analógom zubného prášku je zmes zubnej pasty s vazelínou. Takáto kompozícia má jemnejší účinok na povrch a súčasne produkt čistí oveľa efektívnejšie.
 • Krieda + mydlo.Strouhané mydlo zmiešame s rozdrvenou detskou pastelkou v rovnakom pomere a ozdobíme stierkou. Po zákroku musí byť zlato dôkladne opláchnuté pod tečúcou vodou, aby na povrchu neboli žiadne škvrny.
 • Rúž.Toto je najneobvyklejšia, ale nie menej efektívna metóda, ktorú odporúčajú aj skúsení klenotníci. Vzhľadom k prítomnosti oxidu titaničitého v rúžu, to zvláda s "hurray" s nečistotami a jemne odstráni. Výrobok je potrebné len trieť a potom ho utrieť mäkkou handričkou.
 • Mel + soľný amoniak. Rozdrvená krieda sa mieša s amoniakom, až kým sa nezíska hustá, rovnomerná hmota. Očistite dekoráciu pripravenou zmesou a potom ju opláchnite vodou.

Ak je dekorácia veľmi špinavá, môžete povrch trieť detským mydlom a potom ho položiť do teplej vody

.

Zaujímavé: Trendy šperky a štýlové šperky v roku 2019

Dôležité! Zlato, rovnako ako striebro, sa dá vyčistiť bežnou kancelárskou gumou. Výrobok je potrebné starostlivo trieť a potom ho vyleštiť mäkkou handričkou.

Ako čistiť biele zlato?

Biele zlato sa od žltej líši tým, že obsahuje aj ďalšie prímesi kovov vvo forme medi a niklu tak, aby sa dosiahol taký neobvyklý strieborný podtón. V tomto ohľade sa biele zlato považuje za pomerne krehký kov, ktorý podlieha rýchlemu oderu a rôznym poškodeniam poškriabaním. Preto je potrebné tieto šperky utrieť extrémne jemným flanelovým obrúskom. V extrémnych prípadoch, ak naozaj nedokážete odstrániť znečistenie, odporúčame použiť nižšie uvedené metódy.

Vápnik v kombinácii s mydlovými roztokmi dokonale čistí zlato

 • Voda + amoniak.Voda a amoniak sa zmiešajú v nádrži 2: 1 a pridá sa niekoľko kvapiek šampónu na jemné vlasy. Produkt vložte do nádoby s roztokom a nechajte ho niekoľko hodín.
 • Roztok mydla.Vložte niekoľko kvapiek tekutého mydla do nádoby s teplou vodou a ponorte zlato. Nechajte dekoráciu v roztoku pol hodiny a potom utrite vložkou.

Nezabudnite po čistení dôkladne opláchnuť šperky pod tečúcou vodou

Dôležité! Ak sa stretnete s pozlátenými predmetmi alebo šperkami v zlate, môžete ich vyčistiť sódovou pastou. Sódu je potrebné zriediť iba vodou, aby sa získala homogénna suspenzia a rozotrite ju dekoráciou.

Čistíme zlaté šperky vykladané kameňmi

Je potrebné čistiť výrobky kameňmi s mimoriadnou opatrnosťou. Samotné nastavenie zlata môže byť utreté tamponom navlhčeným octom. Kamene však vyžadujú individuálny prístup, pretožeNiektoré z ich druhov sú zničené vystavením nielen chemikáliám, ale aj vode. Preto ďalej zvažujeme najbežnejšie možnosti čistenia výrobkov drahými kameňmi.

Na čistenie šperkov s kamienkami použite mäkkú kefku

 • Čpavok.Neem utiera šperky s kubickým zirkónom, diamantmi alebo zirkóniom. Kamene v tomto prípade môžete tiež jemne trieť štetcom, takže výsledok bol efektívnejší.
 • Detské mydlo.Utrite šperky korálmi, tyrkysom a perlami na nekoncentrovaný roztok mydla. Ďalšou možnosťou je jemne leštiť s čistým, suchým flanel. Je však lepšie odmietnuť viac kardinálnych metód, pretože tieto kamene sú skôr „náladové“ a môžu jednoducho stratiť svoj reprezentatívny vzhľad.

Nedovoľte, aby šperky zaschli, okamžite ich utrite a vyleštite

Dôležité! Ak sú kamene nalepené na zlatom ráme, v tomto prípade by nemali byť namočené. Bavlnené tampóny namočené v Kolíne nad Rýnom pomôžu vyčistiť tieto položky.

Na leštenie používajte mäkké, najlepšie prírodné tkaniny

Zaujímavé: Ako čistiť striebro doma

Rýchlo a čo je najdôležitejšie, je možné efektívne čistiť zlaté predmety aj doma. V článku sme citovali najúčinnejšie metódy, ktoré naši experti opakovane testovali. V tomto prípade by ste však mali vždy pamätaťže integrita a typ zlata úplne závisí od jeho správneho skladovania. Preto toto pravidlo nezanedbávajte, aby vám vaše šperky slúžili čo najdlhšie.


Materiál pripravený redaktormi stránky outletvoderady.sk


Publikované21.11.2018Štítky: